MONGOL INTERNET

1.Алдарт Хvмvvс 2.Аялал жуулчлал 3.Боловсрол Сургалт 4.Шинжлэх Ухаан

5.Компютер Интернет

6.Ном Зохиол 7.Соёл урлаг 8.Тvvх Дурсгал 9.Дуу Хєгжим 10.Эрvvл Мэнд 11.Эдийн засаг 12.Спорт 13.Гадаад улс Орон 14.Засаг Захиргаа 15. Ашигтай

History of Modern Mongolian Education

Орчин цагийн Монголын боловсролын түүхээс Die ersten mongolischen Alumni's in Deutschland буюу Монголоос анх Германд сурч байсан алдарт зохиолч Дашдоржийн Нацагдорж тэргүүтэй хүмүүсийн тухай USA-аас Цэнд овогтой Батмөнхийн бичсэн онц сонирхолтойн зэрэгцээгээр өрөвдөлтэй нэгэн түүхийг уншина уу...more

Монголын төлөөлөгчид баруун европод, 1925-1929 Mongol Delegations in Western Europe, 1925-1929
Journal Title: Journal of the Royal Central Asian Society. volume 22,23
USA-аас Цэнд овогтой Батмөнхийн орчуулан бичсэн хэсгээс толилуулав....more

Хэлмэгдүүлэлтийн үеийн хувь заяа Зарим буриад сэхээтнүүдийн хувь тавилан ...more

Өмнөх өгүүллүүдэд гарсан зарим хүмүүсийн талаарх тодруулга ба тэдгээр хүмүүсийн хувь заяаны тухай зарим зүйлүүд. Shagdariin Sandag "Poisoned arrows" номноос ...more

Германд болон Орост суралцаж байсан Д.Нацагдорж Б.Ринчин тэргүүтэй хүмүүсийн хувь тавилангаас ...more


Honored Teachers, Mongol ulsyn Gavyat Bagsh nar                             Minister of Education, Gegeerliin saiduud

Educational Statistics, 1921-1997, Bolovsrolyn statistic, too barimt        History Timeline of Mongolian Education

Modern Mongolian Education, In Europa, 1926-1929                                     List of Mongolian Famous People

http://www.dmaks.de/geschichte.html Minii bichsen engeer uguulel end bas tavigdsan baigaa.
 


List of Mongolian Pupils in Germany and France,
1926-1929 by Serge Wolff

  Student name   Date of Birth Home Institutional placement 1958 ond
1 Aurtsana I o 1909 December Selenga Wagner& Debes, Leipzig  
2 Aurtsana II   1910 Urga Lycee Michelet, Paris  
3 Babu   1911 May Urga Lichterfelde, Berlin teacher at technikum
4 Badarchin o 1911 Urga Wickersdorf died
5 Batorsenge o 1908     worker in printing industry
6 Batosukhe (female)   1912 September Urga Wickersdorf teacher
7 Batsarnima o 1907 Aga aimak Dixi Werke in Eisenach unknown
8 Dordjisurun   1909 Urga Lichterfelde, Berlin teacher
9 Dugersurun       Lycee Michelet, Paris  
10 Dugurjab o Died in Berlin      
11 Gombo   1910 April Noinagula Wickersdorf injineer
12 Gombojab o     Kottbus, Textile School died
13 Hala (female) o 1910 March Noinagula Wickersdorf died
14 Lobsan o 1909 June Urga Dixi Werke in Eisenach died
15 Lobsandamdin o 1909 May Noinagula Wagner& Debes, Leipzig construction enjineer
16 Lobsannamjil   1909 Delger aimak Arno Pries, Leipzig  
17 Lobsanzende   1910 May Baintsingol Letzlingen radio injneer
18 Namdak   1911 May Arbaichere Wickersdorf writer
19 Namhaiseren   1911 June Urga Wickersdorf  
20 Namsarai o     Lycee Michelet, Paris  
21 Natsokdordji o 1909 June Amogolang Wickersdorf enjineer????????????????????/
22 Navajundun   1908 Bogdakhan aimak Lichterfelde, Berlin doctor
23 Ortonason o     Lycee Michelet, Paris  
24 Purbudordji o 1910 Urga Lichterfelde, Berlin died
25 Sanja or Sanchi o 1904 Urga Agricultural Academy in Oranienburg  
26 Sedet   1910 Amogolang Wickersdorf teacher
27 Serehanda (female)   1911 Bogdakhan aimak Wickersdorf state library
28 Sodnom I   1908 May Galagutai Lichterfelde, Berlin B.Sodnom worker in Academy science
29 Sodnom II o 1909 Erdeni Bolgan Freilberg & Reichenbach, Tannery School died
30 Somadi o 1909 February Delgeragula Freilberg & Reichenbach, Tannery School  
31 Sumya   1903 June Tucherig Kottbus, Textile School unknown
32 Surmajab (female)   1910 Delger aimak Letzlingen works in state library
33 Yumbu o 1909 August Sindameni Freilberg & Reichenbach, Tannery School enjineer at Ulanbator combinat
34 Zebek   1912 Selenga Letzlingen tseveg geologist
35 Zeven or Zebeng (Gepelin) o   died 1968 Wickersdorf, Analytical Chemist chemist mining specialt
36 Yumhu (female)   1910 December Urga Letzlingen housewife
37 Pagmadulam             died
38 natsagdorj             died
39 chimed             unknown
40 budadari             died
41 bat-ochir             doctor

Here stop it is not compete. I will complete soon??? Sorry  daanjuur@yahoo.com

 

List of Mongolian Pupils in Germany and France, 1926-1929 by Serge Wolff

  Student name   Ovog Date of Birth nas Home Institutional placement  
1 Aurtsana I o   1909 December 16 Selenga Wagner& Debes, Leipzig  
2 Aurtsana II     1910 15 Urga Lycee Michelet, Paris  
3 Babu   gavyat bagsh tumriin zavod tsahilgaanchin 1911 May 14 Urga, shorond bas orson Lichterfelde, Berlin 1
4 Badarch o buligaar zavod injener 1911 14 Urga Wickersdorf  
5 Batorsenge o   1908 17      
6 Batosukhe (female)     1912 September 13 Urga Wickersdorf  
7 Batsarnima o   1907 16 Aga aimak Dixi Werke in Eisenach  
8 Dordjisurun     1909 16 Urga Lichterfelde, Berlin 1
9 Dugersurun.J   Mineralogiin uhaanii doctor       Lycee Michelet, Paris  
10 Dugurjab o   Died in Berlin        
11 Gombo     1910 April 15 Noinagula Wickersdorf  
12 Gombojab o         Kottbus, Textile School  
13 Haalai (female) o   1910 March 15 Noinagula, Anagah deed Orost 1932 hamt Sarangoo nert, yazguurtnii huuhed geh , setgel medrellin uvchneer uhsen. Wickersdorf  
14 Lobsan o   1909 June 16 Urga Dixi Werke in Eisenach  
15 Lobsandamdin o   1909 May 16 Noinagula Wagner& Debes, Leipzig  
16 Lobsannamjil     1909 16 Delger aimak Arno Pries, Leipzig  
17 Luvsantsend   buligaar zavod injener 1910 May 15 Baintsingol Letzlingen  
18 Namdak     1911 May 14 Arbaichere Wickersdorf  
19 Namhaiseren. L   Ardyn zuraach, tueriin soyorholt 1911 June 14 Urga Wickersdorf  
20 Namsarai o         Lycee Michelet, Paris  
21 Natsokdordji o   1909 June 16 Amogolang, 1929 on uran zohiolchdiin bulgem Wickersdorf  
22 Navajundun   Baatar van Navaan- Yunden Sodnomdarjaa Gegeerliin yamand latin usgiin zuvlel 1908 Tusheer han Nariin gatsuur 17 Bogdakhan aimak 1929 ond butsaj 1932 on Omsk 1933 butsav. 1930-1932 gegeeeliin yam, 1933 butsan, 1938 yugsch bas duudav. 3.15nd Germanii tagnul gej bariv.  1950 on hurtel shoron, 12 jil Lichterfelde, Berlin 1
23 Ortonason o         Lycee Michelet, Paris  
24 Purbudordji o   1910 15 Urga Lichterfelde, Berlin 1
25 Sanja or Sanchi o   1904 21 Urga Agricultural Academy in Oranienburg  
26 Seded   buligaar zavod injener 1910 15 Amogolang Wickersdorf  
27 Serehanda (female)     1911 12 Bogdakhan aimak Wickersdorf  
28 Sodnom I     1908 May 17 Galagutai Lichterfelde, Berlin  
29 Sodnom II o   1909 16 Erdeni Bolgan Freilberg & Reichenbach, Tannery School  
30 Somadi o   1909 February 16 Delgeragula Freilberg & Reichenbach, Tannery School  
31 Sumya     1903 June 22 Tucherig Kottbus, Textile School  
32 Surmajab (female)   latin usgiin zuvlel 1910 15 Delger aimak Letzlingen  
33 Yumbu o   1909 August 16 Sindameni Freilberg & Reichenbach, Tannery School  
34 Zebek     1912 13 Selenga Letzlingen  
35 Zeven or Zebeng (Gepelin) o       died 1968 Wickersdorf, Analytical Chemist  
36 Yumhu (female)     1910 December 15 Urga Letzlingen  
                 
37 Pagmadulam              
                 
  Total 45=35+10              
  3 students   1925 December          
  35 students   1926 May 31          
  4 students   1926 October          
  1 students   1927 January          
  2 students   1927October          
  5 students     Staatlishe Lehranstat school     Lichterfelde, Berlin  
  Tsevel?? p31   latin usgiin zuvlel          
                 

Note: Those marked with an o were died according to information given in September, 1970.

In May 1926 Erdeni Batukhan took the first group of students, 30 boys and 5 girls to Germany and France. 
In 1929, the students returned to Mongolia and that concluded the West Europian edicational venture of the Ministry of Education.
Bogdhan uuliiin aimgiin Noyon uuliin hoshuu. Sain noyon han Namnansurengiin shavi. Anhnii bagsh Erhuu hotiin basghiin surguuli tugssen Ishdorj gegch surgan humuujuulegch. Ardyn zuraach, tueriin soyorholt L.Namhaitseren, Mineralogiin uhaanii doctor J.Dugersuren, gavyat bagsh Bavuu Lichterfelde, Berlin,

 

45 total page 63